O nás

 

Firma GRAPO s.r.o. vznikla v Olomouci v roce 2000 jako pokračovatel živnostenského podnikání pana Králíka. Hlavní činností je produkce  reklamy a výrobků obecně souvisejících s podporou prodeje. Společnost se od svého vzniku  zaměřovala na zdokonalování svého technického zázemí a technologického vybavení. V současné době působí ve vlastním průmyslovém areálu s výrobními prostory o rozloze 9000m2 a  65 pracovníky. K důležitým výrobním činnostem firmy patří velkoplošný UV potisk rozličných pružných, deskových i speciálních materiálů. Pro modeláře známých  jako je Depron nebo EPP, jejich tvarový ořez a výsek. Dále reklamní výroba, kam spadá vývoj konstrukcí, výroba reklamních ploch a jejich instalace, celoplošné polepování automobilů, řezání i gravírování laserovým paprskem, frézovaní, tvarování a sváření železných i  hliníkových profilů, tepelné tvarování PVC a plexi materiálů.

V roce 2011 se vedení firmy rozhodlo založit modelářskou divizi pod značkou GrapoAirTech, která se zabývá vývojem a výrobou rádiem řízených modelů letadel za použití právě strojů a technologie z reklamní činnosti. Za svou prvotinu zvolili polomaketu stíhacího letounu z I. sv. války Fokker D.VIII, který při první prezentaci na modelářském a hobby veletrhu Model Hobby 2012 v Praze obdržel cenu Výrobek roku 2013. Dřevěné díly z topolové překližky jsou vyřezávány pomocí laseru,  z letecké překližky frézovány. Výrobní postup modelu, jehož projekt vznikl ve spolupráci s konstruktérem Ivo Mikačem, obsahuje několik novátorství – spojování hlavních pevnostních uzlů nýtováním, což je velmi pevné, rychlé a spolehlivé, použitím kompaktní motorové sekce, kdy je možné po odšroubování tří šroubů  vyměnit pohon benzínovým motorem za elektrický a hlavně použití tiskařských strojů k potisku potahového materiálu Solartex. Po grafickém zpracování je kompletní kamufláž vytištěna na Solartex UV tiskem a následně laserem vyřezány střihy jednotlivých dílů modelu a tyto nažehleny na model. Zákazník tak dostane model s kompletním zpracováním složitých kamufláží typu Lozenge, včetně disků kol.

V současné době jsou dodávány dva typy kamufláží - „had a králík“ pravděpodobně z Jasta 8 a ve zbarvení leteckého esa pilota Ericha Löwenhardta ze srpna 1918 v Jasta 10. Svým způsobem  výjimečný je i přepravní obal modelu.  Nejen, že perfektně plní úlohu ochrany při přepravě, ale návrh celoplošného potisku víka krabice zpracoval známý grafik pan Válka v retro stylu, který lahodí oku a navozuje atmosféru doby vzniku předlohy modelu.

K výrobní činnosti je připojena i činnost obchodní. GrapoAirTech na svém E-shopu nabízí ucelenou nabídku německé firmy Weatronic. Je to výrobce a dodavatel systému řízení modelů a aparatur v pásmu 2.4 GH s unikátními vlastnostmi, důležitými zvláště pro provoz komplikovanějších a větších modelů. GrapoAirTech také jejich komponenty s výhodou využívá pro provoz ve všech svých modelech.

GrapoAirTech kromě výroby stavebnic realizuje i některé unikátní modely. Jednak na zakázku a jednak k vlastnímu provozu. K takovému typu patří i model FW 190 A-8 v měřítku 1/4 . Je zpracovaný jako dokonalá makety stroje létajícího na konci druhé světové války z letiště v Olomouci. Pohání ji hvězdicový, pětiválcový čtyřtakt Moki 250. V současnosti je připravována k provozu polomaketa tryskové stíhačky F-86 Sabre s rozpětím 1,4m a pohonem turbínou JetCat.

 V přípravě k výrobě stavebnice je další zajímavý model, tentokrát jiné kategorie, tak se necháme překvapit.

sign